Ana Sayfa / Home Page

Çakra Tablosu

Çakra
Yeri Rengi Zihinsel ve Duygusal İfadesi İlgili Organlar Bu Çakradaki Dengesizlik Durumunda Çıkabilecek Rahatsızlıklar
1. Kök Çakra Omurganın en altında Parlak Kırmızı Kişinin var olma zemini, kendine güven, sosyal düzen, güvence, aile, maddesel dünyaya ilişkin alınacak dersler. Böbrek üstü bezleri (adrenalin), omurga, ayaklar, bacaklar, rektum, bağışıklık sistemi. Depresyon, sırt altı ağrısı, siyatik, varis, bağışıklık sistemi düzensizlikleri, rektum rahatsızlıkları, kendini güvensiz, soyutlanmış, öfkeli ve korku dolu hissetmek.
2. Kasık Çakrası Göbeğin beş santimetre aşağısında Turuncu Bedensel zindelik duygusu ve hoşnutluk, yaratıcılık, ortaya çıkma, kendini gösterme, kontrol, ahlak, ilişkilere değer verme, duygusal bağ kurabilme, bırakabilmeyi öğrenme. Erbezi/Yumurtalık, alt karın bölgesi, üreme organları, bağırsaklar, böbrekler, alt omurga, dalak. Kaslarda ağrı ve kramp, sırt altı ağrısı, siyatik, üreme organlarına ilişkin hastalıklar, idrar torbası ve yolu rahatsızlıkları, baskı altında olma duygusu, kendini kısıtlama.
3. Göbek Çakrası Göğüs kemiğinin altında, midenin üstünde Açık Sarı Güç ve kendine değer verme, yaşamdaki yerini benimseme ve evrene dahil olma duygusu, özgüven. Pankreas, üst karın bölgesi, karaciğer, orta omurga, bağırsaklar, mide, safra kesesi. Gıdalara karşı alerji, yeme düzensizlikleri, safra kesesinde taş, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, şeker hastalığı, sindirim bozukluğu, sarılık, siroz, romatizma, depresyon, sinirsel dengesizlikler, kontrol kaybı, bağımlılık, eleştirilme ve reddedilme korkusu.
4. Kalp Çakrası İki göğsün ortasında Yeşil Sevgi, şefkat, güven, ilham, umut, cömertlik, sevdikleriyle duygusal bağ kurabilme, affedebilme, koşulsuz sevgi, bırakabilme. Timüs: göğüs kemiği arkasında bulunan iç salgı bezi, kalp, dolaşım sistemi, akciğerler, kaburga, diyafram, göğüsler, eller, kollar, omuzlar. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları,uykusuzluk, solunum problemleri, astım, göğüs ve akciğerde rahatsızlıklar, sırt üstü ağrısı, değersizlik, umutsuzluk, suçluluk, kıskançlık, nefret ve sevgisizlik duygusu.
5. Boyun Çakrası Boynun tam altında, köprücük kemiği çukurunda Açık Mavi Etkin iletişim, sezgi, anlayış, kendini tanıma, duyma, tatma ve koklama, istek gücü, kendi gereksinimlerinin sorumluluğunu alabilme Tiroit ve paratiroit bezi, boyun, boyun omuru, boğaz, ağız, diş ve dişeti, nefes borusu, gırtlak, çene. Boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kulak enfeksiyonları, tiroit rahatsızlıkları, larenjit, skolyoz, salgı bezlerinde şişlik, çene eklemlerinde rahatsızlık, iletişimde ve kendini ifadede güçlük, isteksizlik, inisiyatifini kullanamama, otorite olamama.
6. Alın Çakrası İki kaşın ortasında, alnın ortasında Çivit Mavisi Bilgiyi mutluluk ve sağlık için kullanma, bilgelik, muhakeme yetisi, sezgi, entelekt (duyu ve iradeden bağımsız bilme yetisi). Hipofiz Bezi, beyincik, sinir sistemi, gözler, burun, kulaklar. Görme ve duyma bozuklukları, beyin rahatsızlıkları, omurilik ve bel kemiği rahatsızlıkları, konsantrasyon bozukluğu, öğrenme güçlüğü, başarma korkusu, zihinsel bulanıklık, panik, depresyon, gerçeklerden korkma.
7. Tepe Çakrası Başın üstünde Mor En yüksek farkındalık, sezgisel olarak bilme, şimdide yaşamak, kişinin kendi maneviyatıyla bütünleşmesi, yaşamdaki büyük tabloyu bütün olarak görebilme, özgecilik. Epifiz bezi, beyin ve beyin zarı, deri. Kaslarda ve iskelet yapısında rahatsızlık, deri hastalıkları, fiziksel bir nedene dayanmayan kronik yorgunluk, psişik depresyon, ortama, sese ve ışığa karşı aşırı duyarlılık, amaçsızlık, anlamsızlık ve dağılmışlık duygusu, yıkıcı

 

© Güneş İlhan, 20.06.2006, İstanbul

  

    

tarotdergisi@gmail.com

   

©2006-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.