Ana Sayfa / Home Page

 

  

 

Kâse Sembolizmi

 

Yaşamın anlamına dair mitik arayış birçok dinde ve kültürde dikkate değer bir biçimde yer almıştır. Bu arayışın yolcuları farklı kostümler giymiş ve farklı sahnelerden geçiyormuş gibi görünselerde, özünde betimledikleri aynı yolculuktur. Bu yolculuk, kişiliğin dünya üzerinde kendi ruhunu bulma arayışıdır. Batıda bunun en bilinen örneklerinden bir tanesi Kutsal Kâse'nin aranmasıdır. Kâse o bulunması zor imgelerden biridir. Bu kâsenin somut bir varlık mı, yoksa değişen bilinç durumlarını simgeleyen bir sembol mü olduğu bilinmez. Joseph Campbell kâsenin, yüksek spiritüel bir değerin sembolü olduğunu ve ona ulaşmanın yolunun dünyadan ya da mevcut sosyal geleneklerden vazgeçmek olmadığını, ama ona ulaşabilmemiz için tüm yüreğimiz ve enerjimizle bu arayışta yer almamız gerektiğini söyler.......Gerçek bir kâse olsun ya da olmasın, bütün arayış hikâyelerinde ön plana çıkan kadeh(kupa) sembolizmi, içimizden dışarıya taşacak olanları içine sığdırabilecek uygunlukta bir kap olmasıdır. Ancak bütünlüğe ulaşmış ve kendini gerçekleştirmiş (farketmiş) olan ruh bu taşanları içine sığdırma yetisine sahip bir kaptır ve kâseye giden yolun nasıl bulunabileceğini gösteren yol tabelası Kutsal Kâse şövalyesinin mottosunda gizlidir: “Kendi üzerinizde çalışın ve dünyaya hizmet edin.”

 

Alıntı: Değişimin Dansı, Michael Lindfield, Kuraldışı Yayınları, 1997, İstanbul

  

 

Grail Symbology

  

The mythical quest for a meaning to a life has featured prominently in many religions and cultures and, although the guises worn by the travellers may vary and the scenery through which they pass appear to be different, in essence they are portraying the selfsame journey, that of the personalty in search of its soul on Earth. The most well-known of these quests in the west is probably that of the Holy Grail. The Grail is one of those elusive images. We are never sure whether it refers to an actual artifact or is a symbol for an altered state of unconsciousness. Joseph Campbell suggests that the Grail is the symbol of a supreme spiritual value and is obtained not by renouncing the world or even current social custom but by participating wholeheartedly in the quest with every ounce of one’s energy.......Whether it was a real cup or not, the symbology of the chalice has featured in all the quest stories as that vessel which is fit to hold the outpourings of the spirit. Only the perfected and realised soul is an apt vessel to receive the spirit and the signposts that point the way to the finding of the grail can be found in the motto of the Grail knight: “Work on yourself and serve the world.”

  

Quoted from: The Dance of Change, by Michael Lindfield, Arkana Paperbacks, 1986


 

    

sembolizm@gmail.com

   

©2013-2017, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.