Ana Sayfa / Home Page

 

     
       
 

Öfke

Kişinin karakterinde kolektif güçlerin körüklemesiyle meydana gelen değişim şaşırtıcı boyuttadır. Nazik ve makul bir varlık bir manyağa ya da vahşi bir canavara dönüştürülebilir. Kişi daima suçu dışsal koşullara atmaya eğilimlidir, ama içimizde, zaten orada olmayan bir şey patlayamaz. Aslına bakılırsa biz her daim bir yanardağın kenarında yaşarız ve bilebildiğimiz kadarıyla erişilebilir mesafede olan herkesi yıkıma uğratacak olası bir patlamadan kendimizi korumanın bir yolu yoktur. Akıl ve sağduyu çağrısı yapmak kuşkusuz iyi bir şeydir ama ya karşınızda dinleyici olarak bir tımarhane dolusu insan ya da kolektif bir öfke içerisindeki bir kalabalık varsa? İkisi arasında pek fark yoktur, bir deliyi de bir güruhu da harekete geçiren şey kişisel olmayan, ezici güçlerdir.

 Alıntı : Psikoloji ve Din, Carl Gustav Jung, Okyanus Yayıncılık, 1998

   

Öfkeli insanlar güçlü, iradeli ve kendilerinden emin görünebilirler, ancak bu sahte görüntünün ardında korku, yalnızlık, güvensizlik ve acı duygularının yattığından emin olun. Özellikle de acının. Bunu kabul etseler de etmeseler de, öfkeli insanlar incinmiş insanlardır ve bir şekilde, başkalarına acı çektirerek kendi acılarını yenebileceklerine inanmışlardır. Yaptıkları bu muhakeme genellikle bilinçaltında gerçekleşir; ancak, öfkenin yanlış bir şekilde dışa vurulduğu her olay, iyileştirilmeyi bekleyen derin bir yaranın göstergesidir.......... Aslında öfke, başlı başına kendini koruma duygusu olarak tanımlanabilir.

Alıntı : Öfke Tuzağı, Dr. Les Carter, Koridor Yayıncılık, İstanbul, 2010 

 

   

 

Anger

The change of character brought about by the uprush of collective forces is amazing. A gentle and reasonable being can be transformed into a maniac or a savage beast. One is always inclined to lay the blame on external circumstances, but nothing could explode in us if it had not been there. As a matter of fact, we are constantly living on the edge of a volcano, and there is, so far as we know, no way of protecting ourselves from a possible outburst that will destroy everybody within reach. It is certainly a good thing to preach reason and common sense, but what if you have a lunatic asylum for an audience or a crowd in a collective frenzy? There is not much difference between them because the madman and the mob are both moved by impersonal, overwhelming forces. 

Quoted from Psychology and Religion, Carl Gustav Jung, CW 11, 1938 

  
 
 

Angry people may appear strong, willful, or certain, but be assured that beneath the veneer are fear and loneliness and insecurity and pain. Especially, there is pain. Whether they admit it or not, angry people are hurt people, and they have somehow come to believe that they can resolve their own pain by inflicting pain upon others. Their reasoning is usually subconscious; nonetheless, each time anger is misapplied, it is a reflection of a deep wound that longs to be healed........In fact, anger can be defined as the emotion of self-preservation.

Quoted from “The Anger Trap: Free Yourself from the Frustrations that Sabotage Your Life” by Dr. Les Carter, Jossey-Bass, 2004

 

    

sembolizm@gmail.com

   

©2012-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.