Ana Sayfa / Home Page

 

 
 

İnsan Olmanın Kuralları

   

  

Rules for Being Human

  

Doğarken dünyaya bir kullanma kılavuzu ile gelmediniz; aşağıdaki kurallar yaşamınızı daha iyi kılmak içindir

 

1. Size bir vücut verilecektir. Onu beğenebilir ya da ondan nefret edebilirsiniz, ancak kesin olan bir şey varsa o da ömrünüzün geri kalanı boyunca ona sahip olacağınızdır.

  

2. Dersler öğreneceksiniz. "Yeryüzünde Yaşam" isimli tam zamanlı gayrıresmi bir okula kaydoluyorsunuz. Her kişi veya her olay birer Evrensel Öğretmen'dir.

  

3. Hatalar yoktur, yalnızca dersler vardır. Büyümek bir deneyim sürecidir. "Başarı" kadar "yenilgiler" de bu sürecin bir parçasıdır.

   

4. Bir ders öğrenilene kadar tekrar edilir. Bu ders, ta ki siz öğrenene kadar size çeşitli biçimlerde anlatılır - ancak ondan sonra bir sonraki derse geçebilirsiniz.

 

5. Eğer kolay dersleri öğrenemezseniz bu dersler giderek zorlaşırlar. Dışsal sorunlar içsel durumunuzun kesin bir yansımasıdır. İçsel engelleri ortadan kaldırdığınız zaman dış dünyanız değişir. Acı, evrenin sizin dikkatinizi çekme şeklidir.

   

6. Davranışlarınız değiştiği zaman bir dersi öğrenmiş olduğunuzu anlarsınız. Bilgelik egzersizdir. Bir şeyin bir parçası, hiçbir şeyin bir çoğundan daha iyidir.

   

7. "Bura" dan daha iyi bir "orası"yoktur. "Orası" dediğiniz yer "burası" olduğu zaman gene "bura"ya kıyasla daha iyiymiş gibi görünen bir "orası" olacaktır."

   

8. Diğer insanlar yalnızca sizin aynanızdırlar. Diğer bir kişinin bir yönü sizin kendinizde sevdiğiniz ya da nefret ettiğiniz bir yönünüzü yansıtmadıkça onu sevmeniz ya da ondan nefret etmeniz mümkün değildir.

   

9. Yaşamınız size bağlıdır. Yaşam size tuvali sunar, resmi siz yaparsınız . Yaşamınıza sahip çıkın - yoksa başkası sahip çıkacaktır.

   

10. Daima ne isterseniz onu alırsınız. Bilinçaltınız kendinize çektiğiniz enerjileri, deneyimleri ve insanları doğrulukla belirler -- dolayısıyla ne istediğinizi bilmenin en güvenilir yolu neye sahip olduğunuzu görebilmektir. Kurbanlar yoktur, yalnızca öğrenciler vardır.

  

11. Doğru ya da yanlış yoktur, ama sonuçlar vardır. Ahlak borazanlığının size faydası olmaz. Yargılamalar ise yalnızca davranış kalıplarını korumak içindir. Yalnızca yapabildiğinizin en iyisini yapın.

   

12. Cevaplar kendi içinizdedir. Çocukların başkalarının rehberliğine ihtiyacı vardır; bizler ise olgunlaştıkça "Ruhun Yasaları"nın yazılı olduğu kalbimize güveniriz. Bildikleriniz duyduklarınızdan, okuduklarınızdan ya da size söylenenlerden çok daha fazladır. Yapmanız gereken yegâne şey bakmak, dinlemek ve güvenmektir.

 

13. Tüm bunları unutacaksınız.

   

14. Ne zaman arzu ederseniz hatırlayabilirsiniz.

   

Çev. Güneş İlhan, 13.06.2006, İstanbul

         

Cherie Carter-Scott'ın 

"If Life is a Game, These are the Rules" 

adlı kitabından alınmış ve çevrilmiştir. 

Kitabın Türkçesi ise Varlık Yayınları tarafından 

“Hayat Bir Oyunsa, İşte Kuralları” 

adıyla 1999 yılında yayınlanmıştır.

    

   

 

When you were born, you didn't come with an owner's manual; these guidelines make life work better

 

1. You will receive a body. You may like it or hate it, but it's the only thing you are sure to keep for the rest of your life.

 

2. You will learn lessons. You are enrolled in a full-time informal school called "Life on Planet Earth". Every person or incident is the Universal Teacher.

 

3. There are no mistakes, only lessons. Growth is a process of experimentation. "Failures" are as much a part of the process as "success."

 

4. A lesson is repeated until learned. It is presented to you in various forms until you learn it -- then you can go on to the next lesson.

 

5. If you don't learn easy lessons, they get harder. External problems are a precise reflection of your internal state. When you clear inner obstructions, your outside world changes. Pain is how the universe gets your attention.

   

6. You will know you've learned a lesson when your actions change. Wisdom is practice. A little of something is better than a lot of nothing.

   

7. "There" is no better than "here". When your "there" becomes a "here" you will simply obtain another "there" that again looks better than "here."

   

8. Others are only mirrors of you. You cannot love or hate something about another unless it reflects something you love or hate in yourself.

   

9. Your life is up to you. Life provides the canvas; you do the painting. Take charge of your life -- or someone else will.

   

10. You always get what you want. Your subconscious rightfully determines what energies, experiences, and people you attract -- therefore, the only foolproof way to know what you want is to see what you have. There are no victims, only students.

 

11. There is no right or wrong, but there are consequences. Moralizing doesn't help. Judgments only hold the patterns in place. Just do your best.

 

12. Your answers lie inside you. Children need guidance from others; as we mature, we trust our hearts, where the Laws of Spirit are written. You know more than you have heard or read or been told. All you need to do is to look, listen, and trust.

 

13. You will forget all this.

 

14. You can remember any time you wish.

 

Quoted from "If Life is a Game, These are the Rules" 

by Cherie Carter-Scott


   

sembolizm@gmail.com

   

© 2006-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.