Ana Sayfa / Home Page

 

 
   
  

Teslim Olmak

Çoğumuz kontrolün daima iyi olduğu, işleri evrene bırakmanın tehlikeli olabileceği yanılsaması içerisinde çabalarız. Hâlbuki dünyanın dönmesi için bizim kontrolümüz gerçekten gerekir mi? Evrene güneşi doğurmasını hatırlatmak için her sabah erkenden kalkmamız gerekmez; okyanusa arkamızı döndüğümüzde evren alt üst olup da dalgaları yanlış yöne göndermez. Çocuklarımıza her sene büyümelerini hatırlatmak, nasıl filizlenecekleri anlatmak için çiçeklere seminerler düzenlemek ya da gezegenlerin aralarındaki mesafeyi korumalarını sağlamak zorunda değiliz. Evren, bu şaşılacak derecede karmaşık olan gezegeni tüm çiçekleri, ağaçları, hayvanları, rüzgârları, gün doğumları ve diğer tüm her şey ile gayet iyi döndürür ve buna rağmen bizim ona kendimizi teslim etmekten korktuğumuz bu güçtür. Bazen çetin bir durumun içerisinde iyiyi ya da alınması gereken dersi bulmak zor olabilir; bu neden oluyor diye düşünebiliriz. Fakat genellikle evrenin bizi iyileştirmesinin, bizi zorlu durumlara sokmaktan başka bir yolu yoktur. Böylesi durumlarda "kötü olanı" görmek yerine, "ne olduğunu" görmeye çalışın. Yaşamımızdaki olayların ne sebeple olageldiğini hiçbirimiz tam anlamıyla bilemeyiz. Sorun ise bilmemiz gerektiğini düşünmemizdir; ancak yaşamak alçak gönüllü olmayı gerektirir, çünkü yaşam bir gizemdir. Her şey zamanı geldiğinde açıklığa kavuşacaktır.

Alıntı: Yaşam Dersleri Elisabeth Kübler-Ross ve David Kessler, Ege Meta Yayınları, 2002, İstanbul 

    

  

Surrender

Many of us labor under the illusion that control is always good, that it would be dangerous to just let the universe take care of things. But is our control really necessary to the workings of the world? We don’t have to wake up early every morning to remind the universe to make the sun rise; when we turn our backs on the ocean, the universe doesn’t mess up and make the tide go the wrong way. We don’t have to remind our children to grow every year, hold seminars for flowers to explain how to bloom, or make sure the planets maintain their distance from each other. The universe runs this amazingly complex planet, with all its flowers, trees, animals, winds, sunshine, and everything else, quite well, yet this is the power we are afraid to surrender into. It may be difficult to find the lesson in a difficult situation; we may wonder why it's happening. But, there is often no other way for the universe to heal us except to present us with tough situations. Try to see it as "what is" rather than what is "bad". None of us really knows why events happen in our lives. The problem is that we think we should know, but living requires humility, for life is a mystery. All will be revealed in its own time.

Quoted from: Life Lessons-Two Experts on Death and Dying Teach Us About the Mysteries of Life and Living, by Elisabeth Kübler-Ross & David Kessler, Scribner Paperback, 2001


  

 

     

sembolizm@gmail.com

   

©2013, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.