Ana Sayfa / Home Page

"Günümüz kültürlerinin hiç göbek çakrasından yukarıya çıkamadıklarını düşünüyorum."

 

~ Joseph Campbell ~

Çakralar

  

Burada size aktarılan bilgiler çeşitli kitaplardan ve internet sayfalarından yalnızca size referans olabilmeleri için derlenmiştir ve hiç bir bağlayıcılıkları yoktur. Amaç mevcut sağlık sorunlarınıza farklı bir bakış açısı getirebilmektir.

 

İnsanoğlu ve bedeni yalnızca fiziksel bir varlık olmayıp aynı zamanda tüm evrenle etkileşim içinde olan ruhsal bir enerjidir ve onun fiziksel ve ruhsal refahı ancak evrenle bütünleşebildiği oranda sağlanabilir. Bu nedenledir ki bir çok insan sebebi belli olmayan rahatsızlıklarla uğraşırken, bir çok insan da sebebi belli olmayan ve beklenmeyen iyileşmeler göstermektedir.

 

Fiziksel bedenimiz aura dediğimiz, herkes tarafından gözle görülemeyen ama kimi zaman hissettiğimiz bir enerji beden tarafından sarmalanmıştır. Bu enerji beden fiziksel bedenimizi sarmalar, enerji verir ve onarır. Bu enerji alanında her organımızı ve hücremizi besleyen enerjilerin aktığı, fiziksel bedenimiz boyunca geçen meridyenler mevcuttur. Bu meridyenlere enerji, başımızın üstünden omurgamızın altına kadar doğrusal olarak dizilmiş çakralar kanalıyla anafor şeklinde dolar. Çakra, Sanskritçe bir kelime olup çark anlamına gelmektedir.

 

Burada açıklamaya çalışacağımız yedi ana çakrayla birlikte aslında bedenimizde sayılamayacak kadar çok çakra bulunmaktadır. Bu yedi ana çakra vücudumuzda bulunan yedi adet iç salgı bezine karşılık gelmektedir; böbrek üstü bezleri (adrenalin), erbezi/yumurtalık, pankreas, timüs, tiroit, hipofiz ve epifiz ve bunun beraberinde her bir çakranın esas olarak etkilediği organlar farklıdır.

 

Ancak insan bedeninin bir elektrik tesisatındaki elektrik akışı gibi enerji akışları ile beslendiğini düşünecek olursak elbette bir çakradaki tıkanıklık diğer çakraları ve onunla ilgili organları da etkileyecektir. Çakraları doldurulabilir piller olarak düşünebiliriz. Mutlaka şarj ve deşarj olmaları gerekir. Aşırı deşarj durumunda olduğu kadar aşırı şarj durumunda da beden etkilenecektir. Bu şarj ve deşarj ancak çakraların açık olması ve enerji akışının düzgün şekilde gerçekleşmesiyle sağlanabilir. Çakralar aynı zamanda birer transformatör gibi çalışırlar. Enerji bedenden yüksek enerjiyi alır, fiziksel bedene uygun düzeye dönüştürür ve fiziksel bedene verirler.

 

Dolayısıyla fiziksel ve ruhsal anlamda sağlıklı olabilmemiz için çakralarımızın daima açık ve çalışır durumda olması gerekmektedir.

 

© Güneş İlhan, 20.06.2006, İstanbul

 

 

Çakra Tablosu 

  

    

tarotdergisi@gmail.com

   

©2006-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.